دیجی پروژه

0 پایان نامه 0 کارآموزی 0 نقشه های ساختمانی و انجام پروژه های پایان نامه 0 سه بعدی سازی با 03d max

پروژه های حسابداری معماری پروژه های مدیریت

اطلاعیه فروشگاه

کلیه پروژه های فروشگاه دارای نمونه رایگان می باشد که جهت تعیین سطح پروژه و مقایسه پروژه با آنچه مورد نظر شماست در توضیحات بیشتر آمده است. که می توانید قبل از خرید از طریق لینک ارایه شده نمونه فایل رایگان را دانلود نمایید. فایل های موجود در فروشگاه نمونه مشابه ندارد. در صورت نیاز به پشتیبانی و یا درخواست پروژه می توانید از طریق راههای زیر با هم در ارتباط باشیم. jabersedighy@gmail.com 09114624244

پزشکی از راه دور

پزشکی از راه دور

 

 

 

 

 

 

 

 

درود بر شما ممنون از اینکه فروشگاه خودتون رو انتخاب کردید. مقاله پیش رو مربوط به پزشکی از راه دور می باشد. این مقاله دارای 53 صفحه و به صورت  PDF و word  می باشد.

 

فهرست مطالب

چكیده

1. مقدمه

2. تعاریف و اصطلاحات

1-2. Healthcare Provider

2-2. اجزای Telehealth

1-2-2. Telemedicine

2-2-2. Education

3-2-2. Informatics

3. تعریف پزشكی از راه دور

1-3. تاریخچه پزشکی از راه دور

2-3. کاربرد اصلی پزشکی از راه دور

4.Telemedicine

1-4. انواع Telemedicine

2-4. اهدافTele Medicine و سلامت الکترونیک

3-4. مشكلات و موانع موجود در راه توسعه Telemedicine

1-3-4. مشکلات موجود در راه توسعه Telemedicine

2-3-4. موانع عمده موجود در راه توسعه Telemedicine

5. انواع خدمات Tele Medicine

1-5. مشاوره از راه دور

2-5. آموزش الكترونیكی

3-5. پایش از راه دور

1-3-5. رادیولوژی از راه دور

1-1-3-5. سیستم های تصویرگری

2-1-3-5. اخذ داه ها

3-1-3-5. كنترل كننده PACS

4-1-3-5. نحوه ارتباط

1-4-1-3-5. دستگاههای بایگانی و ارتباط تصویری ( PACS )، رادیولوژی

2-4-1-3-5. سیستمهای اطلاعاتی رادیولوژی

3-4-1-3-5. سیستمهای تله مدیسین – رادیولوژی

4-4-1-3-5. سیستم های ویدئو کنفرانس، تله مدیسین

5-4-1-3-5. سیستمهای شناسایی و ایمنی بیمار

6-4-1-3-5. سیستمهای تامین کننده کامپیوتری ورود به دستورات

2-3-5. پاتولوژی از راه دور

3-3-5.  كاردیولوژی از راه دور

1-3-3-5. اساس سیستم تله متری

2-3-3-5. سیستم تله متری تك كاناله ECG

3-3-3-5. سیستم تله متری چند كاناله

4-3-3-5. تكنولوژی Bluetooth

5-3-3-5. خطوط ISDN

1-5-3-3-5. BRI

2-5-3-3-5. PRI

3-5-3-3-5.مزایای ISDN

6-3-3-5. ارسال سیگنال قلبی از طریق خط تلفن

7-3-3-5. انتقال سیگنال ضربان قلب از طریق تلفن همراه

4-3-5.  مراقبت های خانگی از راه دور

1-4-3-5. دستگاه بی سیم دسترسی به اطلاعات پزشكی

4-5. جراحی از راه دور

1-4-5. محاسن جراحي از راه دور

2-4-5. تاريخچه جراحي از راه دور

3-4-5. اولین جراحی از راه دورفرااقیانوسی در جهان

4-4-5. كاربرد جراحی از راه دور در عمل قلب

1-4-4-5. روش جراحی باز

2-4-4-5. روش جراحی اندوسكوپیك

3-4-4-5. روش Robotic

1-3-4-4-5. مزایای روش Robotic

2-3-4-4-5. معایب روش Robotic

5-4-5. نمونه هایی از روبات های جراح

1-5-4-5. ZeusT

2-5-4-5. روبات da Vinci

3-5-4-5. Institute of Robotics and Mechatronics

4-5-4-5. UCB/UCSF laparoscopic telesurgical workstation

6. بیمارستان مجازی

7. مثال هاي كاربردي پزشكي از راه دور

1-7. پزشكي از راه دور براي درمان امراض پوستي

2-7. تصويرگيري التراسوند از راه دور(Tele-ultrasound)

8. اولین بیمارستان الكترونیكی ایران

9. پروژه پزشکی از راه دور سازمان ملل متحد

10. نمونه هایی از تجهیزات موجود در Telemedicine

11.پیشنهادات

نتیجه گیری

منابع

فهرست اشکال

 

 

بخشی از مقاله:

چكیده

امروزه فناوری اطلاعات در تمام زمینه ها رسوخ كرده است و چهره بسیاری از پدیده ها را دگرگون ساخته است. در زمینه پزشكی نیز استفاده از این فناوری در حال تبدیل شدن به یك نیاز است. پزشکی از راه دور در حقیقت یك مفهوم عام است كه برای توصیف جنبه های متنوعی از مراقبت های پزشكی از راه دور بكار می رود. ایده اصلی پزشكی از راه دور انتقال اطلاعات از طریق سیگنال های الكتریكی و خودكار كردن خدمات بالینی و گرفتن مشاوره و . . . توسط تجهیزات پزشكی الكترونیكی است. پزشکی از راه دور اصطلاحی جدید است که در استفاده از اطلاعات الکترونیک و تکنولوژی‌های ارتباطی برای فراهم آوردن خدمات و حمایت از مصرف‌کنندگان در زمانی که فاصله‌ای بین دو گروه خدمات گیرنده و خدمات دهنده وجود داشته باشد تعریف می‌شود. از جمله اهداف پزشک از راه دور بهبود مراقبت از بیمار، بهبود دسترسی و مراقبت پزشکی برای نواحی روستایی و محروم، دسترسی بهتر به پزشکان جهت مشاوره، در دسترس قرار دادن امکانات برای پزشکان جهت هدایت معاینات خودکار، کاهش هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی، ایجاد خدمات مراقبت پزشکی (در سطح جغرافیایی و جمعیتی وسیع)، کاهش نقل و انتقال بیماران به مراکز درمانی می‌باشد.پزشکی از راه دور شامل مشاوره از راه دور، آموزش الکترونیکی پایش از راه دور، جراحی از راه دور، درمان امراض پوستی از راه دور، تصویربرداری التراسوند از راه دور، آسیب‌شناسی از راه دور، درمان اختلالات شناختی از راه دور می‌باشد امروزه پزشکی از راه دور تا حدی پیشرفت کرده‌است که امکان انجام جراحی از راه دور نیز به وجود آمده‌است. یعنی یک جراح حاذق در یک کشور با بهره گیری ازارتباطات اینترنتی بسیار قوی و زیرساخت‌های فنی دقیق، این امکان را می‌یابد که در یک اتاق جراحی درکشور دیگری، به وسیله ربات‌ها، عمل جراحی انجام دهد. در این گزارش ابتدا به تعریف مفهوم Telemedicine و تاریخچه آن می پردازیم. سپس انواع كاربردهای آن در زمینه های مختلف پزشكی شرح داده می شود. در ادامه به بررسی برخی از فعالیتهای انجام شده در این زمینه در ایران پرداخته شده و نمونه هایی از جدیدترین تجهیزات مربوط به Telemedicine در سطح دنیا نیزمعرفی می گردند. در انتها پیشنهاداتی در این زمینه ارائه شده است.

1. مقدمه

پیدایش اینترنت و گسترش آن تغییرات زیادی را در هر علم و صنعتی ایجاد کرده‌است، علم پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌است و اینترنت علاوه بر تأثیراتی که در پیشرفت خود آن داشته‌است در توسعه و بهبود ارائه خدمات پزشکی نیز تأثیرات بسزایی داشته‌است. پس از بوجود آمدن کامپیوتر و پیشرفت آن و پس از آن سیستم‌های اطلاع رسانی پیشرفته از قبیل شبکه‌های کامپیوتری وجهانی شدن اینترنت همگان به این فکر افتادند که از این سیستم‌ها برای اطلاع رسانی به سود خود استفاده کنند. در این میان بخش‌ها ی درمانی نیز به این فکر افتادند تا از طریق اینترنت خدمات بهتری را به کلیه مردم ارائه دهند چون این بخش مهمترین وظیفه را بر عهده داشت. سلامت الکترونیک و ارائه خدمات بهداشتی یکی از زمینه‌های علم و فناوری است که دارای رشدی فزاینده در زمینه بهداشتی- درمانی در جهان است. در واقع سلامت الکترونیک، یک واژه جدید است که برای توصیف آن نیاز به استفاده ترکیبی از فناوری اطلاعات و ارتباطات الکترونیکی در بخش سلامت و درمان داریم. سلامت الکترونیک روش تازه‌ای در مراقبت‌های بهداشتی، تشخیصی و درمانی است که با فرایندهای الکترونیکی و ارتباطی پشتیبانی می‌شود. در این سیستم همه خدمات بهداشتی اعم از پرونده الکترونیک بیمار، تله مدیسین، پزشکی بر اساس شواهد، اطلاع رسانی به شهروندان، اطلاع رسانی به متخصصان و تیم‌های مجازی پزشکی ارائه می‌شود. تله مدیسین پلی ارتباطی میان علوم پزشکی و مهندسی است و در آن جامعه پزشکی از امکانات مهندسی برای ارتقای سطح سلامت جامعه استفاده می‌کند.

2. تعاریف و اصطلاحات

تعریف زیر برای Telehealth توسط "United States office for the advancement of Telehealth" ارائه شده است: «به کار بردن ارتباطات الکترونیکی و تکنولوژی ارتباطات از راه دور برای انجام و پشتیبانی خدماتی از قبیل:مراقبت های بالینی از راه دور، آموزش وتعلیم دادن در مورد امور تندرستی به متخصصان و بیماران، بهداشت عمومی، اجرا و مدیریت تندرستی.» Telemedicine عموماً به فعالیت های مربوط به مراقبت از بیماران توجه دارد، در حالیکه Teleheath تمامی انواع فعالیت های در رابطه با تندرستی را شامل می شود. eMedicine هم مفهوم بسیار نزدیکی به Telehealth دارد و در واقع همان Telehealth است با این تفاوت که از طریق اینترنت ارائه می شود. مفهوم کلی در این واقعیت نهفته است که تمام این فعالیت ها انتقال اطلاعات در مورد موضوع های در رابطه با تندرستی است که مابین دو یا چند سایت از طریق تکنولوژی ارتباطات از راه دور انجام می شود.

1-2. Healthcare Provider

 این عنوان به افراد واشخاصی اطلاق می شود که به نحوی ارائه دهنده خدمات مختلف در زمینه های مربوط به تندرستی و سلامتی می باشند. این مجموعه شامل پزشکان، بیمارستان ها و سازمان ها و مؤسسات ارائه دهنده خدمات پزشکی می باشند.

2-2. اجزای Telehealth

Telehealth را می توان به سه قسمت عمده و اصلی تقسیم نمود. این سه قسمت دارای مقداری هم پوشانی با یکدیگر نیز می باشند. این سه عبارتند از: Informatics ،Education ،Telemedicine حال در مورد هر یک توضیحات مختصری داده می شود.

1-2-2. Telemedicine

که می توان گفت تعیین حد و مرز آن از بقیه آسانتر است) عبارت است از مراقبت از بیماران از راه دور از طریق تکنولوژی ارتباطات از راه دور که این مراقبت ها شامل کلیه موارد مربوط به پیگیری وضعیت بهبود بیمار از راه دور از طریق پزشک معالج، تجویز داروها و مشخص کردن کلیه فعالیت هایی که بیمار باید انجام ده (مانند ورزش کردن)، پرسش هایی که بیمار می خواهد از پزشک خود بپرسد و موارد دیگرمی شود.

2-2-2. Education

به آموزش های مربوط به تندرستی و سلامتی اشاره دارد که از راه دور انجام می شوند. در یک تقسیم بندی می توان این آموزش ها، را به دو قسمت آموزش هایی که به Providerها داده می شود و آموزش هایی که به بیماران داده می شود تقسیم کرد. در تقسیم بندی دیگر می توان گفت این آموزش ها به آموزش های مداوم و دنباله دار و یا آموزش های مختصر و مقطعی تقسیم می شوند، که این آموزش ها اگر برای پزشکان و Provider Healthcareها باشند، می توانند برای آموزش دادن دوره های ویژه یا تخصص های مورد نیاز (به صورت آموزش های مداوم و دنباله دار) و یا برای آموزش های مورد نیازدر شرایط اضطراری شیوع یک بیماری یا آموزش های مورد نیاز یک پزشک در موارد جزئی ( به صورت آموزش های جزئی و مقطعی) باشند و اگر برای بیماران باشند عموماً به صورت آموزش های مقطعی می باشند که در مورد یک بیماری خاص باید به آنها داده شود.

3-2-2. Informatics

دانش و مطالعه روش های پردازش و ارسال اطلاعات) است که شامل ذخیره و بازیابی و اتقال اطلاعات را برای انجام اهداف مورد نظر مورد مطالعه قرار می دهد، مانند پایگاه داده های مربوط به فهرست کتب و...

 3. تعریف پزشكی از راه دور

استفاده از فناوری‌های ارتباط از راه دور جهت ایجاد ارتقاء یا تسریع خدمات سلامت را پزشکی از راه دور می‌گویند. این سیستم به وسیله بانک‌های اطلاعاتی، مرتبط ساختن مراکز درمانی و تیم درمان یا انتقال اطلاعات تشخیصی کار می‌کنم. در واقع پزشکی از راه دور به کاربردن ارتباطات الکترونیکی و فنآوری ارتباطات از راه دور برای انجام و پشتیبانی خدماتی از قبیل مراقبتهای بالینی از راه دور، آموزش و تعلیم دادن در زمینههای مرتبط به تندرستی به متخصصان و بیماران، توسعه بهداشت عمومی و اجرای مدیریت تندرستی است. پزشکی از راه دور یک اصطلاح جدید است که در استفاده از اطلاعات الکترونیک و تکنولوژی‌های ارتباطی برای فراهم آوردن خدمات و حمایت از مصرف‌کنندگان در زمانی که فاصله‌ای بین دو گروه خدمات گیرنده و خدمات دهنده وجود داشته باشد تعریف می‌شود. در حقیقت یک مفهوم جدید نیست این مفهوم برای سال‌های متمادی بصورت تلفن و فکس وجود داشته‌است. این مفهوم قبل از آنکه در سال ۱۹۷۰ توسط توماس برد بصورت پزشکی از راه دور بکار برده شود از ابتدای اختراع تلفن مورد استفاده بوده‌است. در ابتدا پزشکان سعی نمودند تا صداهای قلبی و ریوی را جهت بررسی توسط تلفن به سایر متخصصین انتقال دهند. این مفهوم شامل طیفی از مشاوره تا مراحل تخصصی تر مثل انجام جراحی از راه دور است. در این روش امکان کنترل و مدیریت بحرانهای ایجاد شده در زمینه بهداشت، درمان و سلامت نیز فراهم می‌شود. زمانی که به وسیله اینترنت، آزمایش‌ها و تشخیص‌های پزشکی درباره یک بیمار ی را در اختیار پزشکی دیگر در آن سوی جهان قرار می‌دهید و با وی مشورت می‌کنید، درحقیقت از پزشکی از راه دور استفاده کرده‌اید یا زمانی که یک پزشک معالج از طریق ارسال یک ایمیل ساده در مورد وضعیت بیماری یکی از بیمارانش با یکی از پزشکان متبحر در قاره‌ای دیگر مشورت می‌کند در واقع بخشی از این سیستم را بکار برده‌است.

شکل 1: زير ساخت هاي ارتباط پزشکی از راه دور

1-3. تاریخچه پزشکی از راه دور

در سال 1959 ، Cecil Whittson نخستين برنامة پزشكي از راه دور عملي را راه اندازي كرد. هدف اين برنامه، مراقبت از بيماران رواني و آموزش پزشكي بود.  براي هدايت برنامة «گروه درماني»  بيماران رواني از ايدة پزشكي از راه دور مطرح شده بود. همچنين اين سيستم براي تعليم دانشجويان پزشكي استفاده شده بود. با استفاده از ابزارهاي ويدئويي اتاق هاي كلينيك و كلاس هاي درس به هم متصل شده بودند و ارتباط نزديكي بين محيط آموزش و شرايط عملي درمان فراهم شده بود. در سال 1968 بيمارستان عمومي ماساچوست ارتباط ويدئويي ميكروويو را بين بيمارستان و فرودگاه  Logan بوستون برقرار كرده بود تا مسافران در صورت لزوم امكان دسترسي سريع به پزشك را داشته باشند. حدود 1000 بيمار از اين سيستم استفاده كردند. در سال 1978 براي تامين پوشش پزشكي نواحي دورافتادة كوئيزلند در استراليا يك شبكة ماهواره اي راه اندازي شد. پيش از ايجاد اين شبكه، مشاوران پزشكي از طريق تلفن، راديو يا خدمات پزشكي هليكوپتري براي دسترسي به بيماران استفاده مي كردند. هدف اصلي اين پروژه ارتقاء ميزان دسترسي به مراقبت هاي پزشكي در مناطق بومي بود.

براي تحقق و کاربرد تله­مديسين در سطح گسترده، مي‌توان ابزارهاي زير را به کار گرفت:

-شبکه اينترنت، جهت آموزش و دسترسي به اطلاعات پزشکي و مشاوره.

-واقعيت مجازي با استفاده از شبيه‌سازها؛ به اين ترتيب که افراد با کمک دستگاه‌هاي شبيه­ساز، به صورت آزمايشي، مهار‌‌ت‌ها و آموزش‌هاي لازم را جهت مواجهه با موقعيت‌هاي واقعي و حوادث غيرمترقبه، به دست مي‌آورند؛ مانند: شبيه­سازي فوريت‌هاي پزشکي در ميدان‌هاي جنگ و يا هنگام وقوع زلزله، سيل، آتش سوزي.

-استفاده از ويديو کنفرانس و انجام مشاوره‌هاي ويديويي.

-استفاده از کامپيوترهاي جيبي و PDAها، توسط امدادگران، پزشکان و ساير افراد، جهت ارسال اطلاعات لازم و گرفتن مشاوره‌هاي فوري از هر نقطه از جهان.

-استفاده از لباس­هاي هوشمند، جهت ارسال وضعيت شخص به تيم پزشکي؛ مانند ارسال وضعيت و موقعيت جغرافيايي سربازان و مجروحان جنگي به امدادگران

پیشینه استفاده از فنآوری ارتباطات در فرایند درمان، به اواسط قرن هجدهم باز می گردد. در آن زمان از تلگراف و تلفن برای برقراری ارتباط میان اعضای تیم پزشكی استفاده می شد. نخستین سازمانی كه به طور جدی با مسأله پزشكی از راه دور مواجه شد، سازمان ملی فضانوردی ایالات متحده، ناسا بود. آنها نیاز داشتند كه وضعیت سلامت فضانوردان خود را در موقعیت های مختلف كنترل نمایند. فضانوردان به كمك سیستم های پزشکی از راه دور به مراكزی نظیر ایستگاه میر مرتبط می شدند و سپس ارتباط ایستگاه با زمین انجام می شد و متخصصان مراكز درمانی بر روی زمین به كنترل و بررسی وضعیت سلامت فضانوردان می پرداختند. معمولا در مسافرت های فضایی كنفرانس های تصویری برنامه ریزی شده ای به طور خصوصی میان فضانوردان و پزشكانشان برگزار می شد و در این جلسات، پزشكان به بررسی وضعیت جسمانی آنها می پرداختند. برخی از مراحل این فرایند نیازمند زیرسیستم های سخت افزاری پیچیده هستند، مانند جراحی از راه دور كه علاوه بر انتقال متن، صوت و تصویر، نیازمند تبدیل، انتقال و بازخوانی فرامین پیچیده و دقیق مكانیكی است. با این حال بخش هایی از پزشکی از راه دور، مانند مشاوره های پزشكی به سادگی قابل انجام هستند. وقتی كه پزشك معالج شما از طریق ارسال یك email ساده در مورد وضعیت بیماری شما با یكی از همكارانش در قاره ای دیگر مشورت می كند، در واقع بخشی از یك سیستم Telemedicine را بكار برده است.

2-3. کاربرد اصلی پزشکی از راه دور

پزشکی از راه دور دارای کاربرد متنوع و فن‌آوری وسیعی است که به منظور افزایش صحت و تندرستی فرد در جامعه صورت گرفته‌است.این پدیده می‌تواند با نوع اطلاعات ارسال شده (مانند آزمایشهای کلینیکی و رادیو گرافی‌ها)، نحوه ارسال این داده مشخص شده و معنی و مفهوم یابد. از پدیده مزبور در موارد زیر می‌توان استفاده عملی نمود:

-بلایای طبیعی و جنگ ها

-توسعه بهداشت در نقاط صعب العبور

-کنترل بیماریهای مزمن

-پروازهای هوایی

-مسافرت های دریایی درجنگ ها

-تشخیص، درمان، کنترل، پیگیری و مشاوره

-آموزش ارائه کنندگان خدمت و مردم

-منابع اطلاعاتی پزشکی شامل انواع بانکهای اطلاعاتی و پایگاههای داده های پزشکی

 

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 11,830 تومان
(شامل 30% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 16,900 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
pezeshki-za-rahe-dor_1831215_1707.zip4.3 MB